images/blog/Belize_Strand-800x445.jpg

Pandeminin 1 yıldır dünyayı ele geçirmiş olmasına rağmen, dünyada birçok insanın ev arayışları devam etmekte olacak ki; dünyaca ünlü Forbes dergisi, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde yayınladığı bir yazıda, 2021’de deniz kıyısında alınabilecek dünyanın 5 farklı noktasında yer alan mülkleri listelemiş. Listede ülkemizin yanı sıra Kolombiya, Brezilya, Meksika ve Belize’de yer alıyor. Yazıyı sizin için Türkçe’ye çevirdik. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

2021’de deniz kıyısındaki mülklerde dünyanın en iyi satın alımları Kuzey Kıbrıs, Kolombiya, Brezilya, Meksika ve Belize’de olacak. Bu liste, yurtdışında yaşamak veya emekli olmak için dünyanın en iyi lokasyonlarında mülk sahibi olmanın maliyetini detaylandıran ve yıllık bir endeks olan Live and Invest Overseas’in 2021 Küresel Mülkiyet Anketi’nin bulgularıdır.

Anket, göçmen emekli bir kişinin rahat edeceği ve satın alma olasılığı yüksek olan mahallelerde 70 ila 100 metrekare (yaklaşık 800 ila 1100 fit kare) arasında iki yatak odalı, iki banyolu daire satın almanın maliyetini değerlendiriyor.

Emekliliğinizi plaj kıyısında hayal ediyorsanız, işte 2021’deki en uygun fiyatlı beş seçeneğiniz. Ayrıca, pazarların her biri iyi bir kira yatırımı fırsatı sunarak onları yarı zamanlı kişisel kullanım için satın alınabilecek yerler için en iyi tercihler haline getiriyor ve başka bir yerde olduğunuzda yerel para biriminde nakit akışı yaratıyor.

1. İskele, Kuzey Kıbrıs

Avrupa ile Türkiye arasında Akdeniz’de bulunan Kuzey Kıbrıs, çoğu Amerikalının listesinin başında değil, ancak bu eski İngiliz kolonisinin sunabileceği çok şey var. Kuzey Kıbrıs, başka bir yerde Akdeniz yaşamı yaşamanın maliyetinin çok altında. Kuzey Kıbrıs aynı zamanda kulüpler, kumarhaneler ve lüks oteller de dahil olmak üzere gelişmiş turizm altyapısına sahip ve hepsi Fransa veya İtalya’daki benzerlerinden daha uygun fiyatlı, güvenli ve aynı zamanda oldukça misafirperver bir ülkedir.

Her şeyin düşük maliyetine ek olarak, ülkenin en önemli cazibe merkezleri kum ve denizdir. Mevcut döviz kurları üzerinden 75.000 $ ‘a kadar doğrudan plaj erişimine sahip deniz manzaralı bir apartman dairesine sahip olmak mümkündür (Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul İngiliz sterlini ile işlem görür). Aynı zamanda geliştirici finansmanı ile satın alımlar da mümkündür, bu da önceden düşük sermaye gereksinimleri anlamına gelir.

Özellikle doğu kıyısında yer alan İskele’ye (ee-skeh-leh olarak telaffuz edilir) bakabilirsiniz. Bu bölge, ülkenin en güzel ve en uzun sahil şeridine sahip olup, deniz ürünleri spesiyaliteleri ile tanınır.

Kuzey Kıbrıs’ta emeklilik, Avrupa ve Amerika’nın daha tanıdık konfor bölgelerinin dışında bir yaşam anlamına gelecektir. Hayatınızın bu aşamasında, emeklilik bütçenizi size dünyanın en güzel kıyı şeritlerinden birinde, gerçek anlamda lüks bir yaşam standardı olarak sunacak bir maceraya hazırsanız, Kuzey Kıbrıs sizin için zirvede olabilir.

2. Santa Marta, Kolombiya

On beş yıl önce, Santa Marta henüz gelişme aşamasındaydı, bazı bölgelerde zorlu, bazılarında ise düpedüz keyifsizdi.

Bugünün Santa Marta’sı ise eskisinden tamamen farklıdır. Şehir merkezi, İspanyol sömürge parklarını, kiliselerini ve evlerini eski ihtişamına kavuşturan bir restorasyon çabasından geçti. Yeni unsurlar da tanıtıldı ve şehir şimdi çekici bir sahil parkı, mükemmel deniz ürünleri restoranları, kafeler, butik oteller ve hatta bir yolcu gemisi limanına sahip. Bu gelişmeler dünyanın dört bir yanından ilgi gördü ve bu sahil boyunca zevkli apartman projeleri filizlendi ve etkileyici çeşitlilikte plaj yaşam seçenekleri sunuldu.

Daha uzun, daha geniş, daha bakımlı plajları ve küçük kasaba hissi ile şenlikli ve samimi El Rodadero, göçmenler arasında en popüler bölge olmaya başladı. El Rodadero sahili boyunca, insanların yürümek, egzersiz yapmak ve manzarayı seyretmek için geldiği palmiye ağaçlarıyla ve bir tahta kaldırım ile kaplıdır. Gündüzün sakinliği, gün batımından sonra yerini hareketliliğe bırakır ve El Rodadero canlı müzik ve her yaştan insanla sosyalleşmek için parti havasına bürünür.

Bölgede 2020 yılında emlak fiyatları dolar bazında% 23 arttı. Bu yıl da yükselişin devam etmesi bekleniyor. Son olarak, yeni bir binada iki yatak odalı, deniz kıyısındaki bir apartman dairesini dolar ile Kolombiya pesosu arasındaki güncel kur üzerinden 175.000 dolara satın alabilirsiniz.

3. Fortaleza, Brezilya

Brezilya, plajları seven bir ülkedir ve Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Ceará eyaletinin başkenti Fortaleza, görkemli beyaz kumlu kıyıları, tatil köyleri, restoranları ve canlı gece hayatıyla ünlü, ülkenin en iyi sahil yerlerinden biridir. Buradaki havalimanının hizmet verdiği uluslararası varış noktalarının sayısındaki artışlar sayesinde, Kuzey Amerikalılar ve Avrupalılar için de Fortaleza’nın değerlerini keşfetmek her zamankinden daha rahat olmaktadır.

Fortaleza, mükemmel bir Brezilya sahil kasabasıdır. Tahta kaldırım boyunca kurulan ahşap masalardan günlük avlarını sunan balıkçılar, sahil kenarındaki ağaçlardan hindistan cevizi toplayıp suyunu satanlar, plaj boyunca voleybol ve futbol oynayan, uçurtma sörfü yapan ve yoga yapan sürekli aktif olan Brezilyalıları görmeniz kaçınılmazdır.

Fortaleza aynı zamanda Brezilya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir, kısacası plajdaki yaşamınızı desteklemek için büyük şehir olanaklarına erişebilirsiniz. Aynı zamanda Beira Mar Caddesi, daracık sokaklara dönüşene kadar uzanan geniş yapraklarla örtülü caddeleri ile şehrin atan kalbidir.

Brezilya’nın orta sınıfı, her yıl% 1 oranında büyüyor ve kumlu kıyıları boyunca kalkınmayı hızlandırıyor. Özellikle Ceará kiralama yatırımı için iyi bir seçim olabilir. Fortaleza pazarı 2020 yılında Brezilya’da reel olarak değer kazandı, ancak dolar bazında neredeyse% 16 değer kaybetti ve bu da paranın üzerinde satın alma fırsatı yarattı. Bölgede güzel bir sahil kıyısı seçeneklerinin fiyatı 100.000 dolardan başlıyor.

4. Mazatlán, Mexico

Amerikalılar için Meksika’da vakit geçirmek ve emlak piyasasına yatırım yapmak yeni bir şey olmasa da, çoğu dikkatlerini Meksika’nın emlak yatırımı için altın değerinde olan Puerto Vallarta ve Playa del Carmen gibi destinasyonlara odaklıyor. Ancak, zorlayıcı da olsa bir alternatif olarak başka bir bölge de bulunmakta.

Mazatlán, Meksika’nın Pasifik Kıyısındaki Yengeç Dönencesi’nin 14,5 km güneyinde yer almaktadır. Fortaleza gibi, kapınızın tepesindeki kumlu plajlarla şehrin rahatlığını yaşamanın eşsiz şansını sunan büyük bir iç turizm destinasyonudur. Mazatlán, neredeyse 11 millik çoğunlukla bitişik plajlar ve ılık, yüzülebilir sularla çevrilidir. Kıyısı, çoğunlukla Meksikalılar ile karşılaşabileceğiniz uzun bir tahta kaldırımla çevrilidir. Meksika tatil beldelerinin çoğunun aksine, burası yaklaşık yarım milyon insanın yaşadığı bir şehirdir.

Bununla birlikte, Mazatlán, yıl boyunca hoş havası, otantik Meksika yaşam tarzı ve uygun fiyata bir sahil mülküne sahip olma fırsatından yararlanmak isteyen sayısı az da olsa artmakta olan yabancıyı çekiyor. Puerto Vallarta veya Playa del Carmen’de plajdan uzakta satın alabileceğiniz mülklerin yarı fiyatına burada sahil şeridinden bir mülk satın alabilirsiniz.

Mazatlán’ın bir diğer özelliği ise, Latin Amerika sömürge bölgeleri arasında öne çıkan tarihi bir merkezdir ve birkaç bloktan daha fazla bölgeye yayılmıştır. 1531 yılında kurulan tarihi merkez, renkli İspanyol sömürge mimarisi ve kaliteli restoranlar, kafeler ve galerilerle kaplı arnavut kaldırımlı sokaklara sahiptir ve burayı gezen yabancıların ilgisini çekerek plajlarla rekabet eder.

Pandemi ve küresel durgunluğa rağmen, satışlar sabit kalıyor ve bölgedeki stoklar azalıyor.

5. Ambergris Caye, Belize

İngilizce konuşan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinden üç saatten kısa bir uçak yolculuğu ile ulaşılan Belize, çok sevilen bir emeklilik cenneti ve ikinci ev için ideal bir yer olabilir. Karayip sularının kucakladığı uzun kıyı şeridi, koylar ile noktalanmış ve mercan resiflerinin tepesinde yer alan kumlu, alçak rakımlı yüzlerce küçük ada (cayes) ile noktalıdır.

Belize’de en büyük caye olan ve Madonna’nın şarkısı “Isla Bonita” sayesinde daha da tanınan, 42 mil uzunluğunda ve 1 mil genişliğinde, turkuaz sularla çevrili ve Batı Yarımküre’deki en uzun bariyer resifinin doğu eteklerinde yer alan Ambergris’tir. Bölgenin yaşam açısından zengin ve sıcak sularında dalış ve balık tutma dünya standartlarındadır. Bölgede güneş ışığı yıl boyunca bol miktarda bulunur, yerliler cana yakın ve misafirperverdir ve sadece bir turist olarak ülkeye girip çıkarak ikamet edebilirsiniz.

Ambergris’te mülk fiyatları 2020’de seyahat kısıtlamalarının bir sonucu olarak% 10 düştü, ancak bu pazar, pandemi geçtikten sonra hızla toparlanacak gibi duruyor. Bugün Belize’nin merkezinde 100.000 $ ‘dan daha ucuza bir mülk satın alabilirsiniz, ancak fiyatlar Ambergris’te daha yüksektir. Bu, birkaç on yıl önce olduğu gibi bütçe hedefi değildi, ancak daha yüksek profilli Karayip pazarlarına kıyasla hala bir pazarlık payı bulunmaktadır.

Ambergris’in salgın öncesi kısa vadeli kiralama pazarı, yüksek seviyedeki geri dönen ziyaretçiler sayesinde güçlü doluluk oranları ile aktifti. Belize’deki emlak vergileri kesinlikle düşüktür (yılda onlarca dolar) ve bu da yatırım kira getirilerini artırmaya yardımcı olur.

Kaynak:
Forbes.com