images/blog/konut_kredisi261.png

Hayalinizdeki eve sahip olmak için konut kredisi kullandıysanız, vade ve faiz oranları hakkında bilgi sahibisinizdir. Vade süreniz arttıkça faiz oranınızın da arttığına, daha düşük vade sürelerinde düşük faizlerden faydalanıp karlı bir alışveriş yapabileceğinize şahit olmuşsunuzdur. Ev kredinizi alırken taksit tutarını fazla bulup uzun vadeli bir kredi çektiyseniz ve vadenizi kısaltarak hem borcunuzu bir an önce kapatmak hem de daha düşük faiz oranlarından faydalanmak için konut kredinizin vadesini kısaltabilirsiniz.
 
Konut kredinizin vadesini kısaltmak için bankanızla görüşüp kredinizi yeniden yapılandırmanız gerekir. Krediniz, çektiğiniz ana paranın kalan tutarı üzerinden yeniden yapılandırılır ve seçtiğiniz vadeye göre faiz oranınız ve aylık taksit tutarınız belirlenir.
 
Konut kredisi vadesi kısaltıldığında ekstra ödeme çıkar mı?
Konut kredinizin vadesini kısalttığınızda bankanızın çalışma koşulları uyarınca ekstra masraflar, ödemeler söz konusu olabilir. Var olan ödeme planınız iptal edilip yeniden bir plan oluşturulacağı için dosya masrafı, komisyon gibi ödeme kalemleri bankanız tarafından belirlenecektir. Bu süreçte kredi kullandığınız bankada borcunuzu yapılandırabileceğiniz gibi farklı bir banka ile çalışabileceğinizi de göz önünde bulundurabilir, çıkacak masrafları karşılaştırarak en karlı konut kredisi vade kısaltma seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 
Konut kredisinin vadesini kısaltmak avantajlı mıdır?
 
Konut kredisi vade kısaltma uzun vadeli kredi kullanımlarında avantajlıdır. Vade ile birlikte faiz oranınız da düşeceğinden, çok daha az faiz ödeyecek şekilde kredinizi yapılandırabilirsiniz. Yapılandırmayı planlarken aylık kredi tutarınızın ödemelerinizi aksatmadan sağlıklı bir şekilde yapabileceğiniz seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Vadeyi kısalttığınızda faiz oranı düşse de aylık kredi taksitinizin artacağını, kredi ödemelerinizde yaşayacağınız aksaklıkların size gecikme faizi olarak geri döneceğini unutmamalı, aylık bütçenizi göz önünde bulundurarak konut kredisi vade kısaltma işlemi yapmalısınız. (Milliyetemlak)